Науката в България вече има решенията за ВЕИ у нас
Често чуваме колко добри са били образованието и науката ни през социализма и как в момента положението е далеч от върховете, които сме постигнали тогава. Разликата е в това, че сега можем да ги сравним с другите системи в света и точно това е начинът да видим, че въпреки всички пречки и трудности, науката в България е на световно ниво. Не толкова заради технологиите, а най-вече заради хората, които я правят.
Нашите учени имат решенията и знаят отговорите на сложните въпроси, свързани с подобряването на живота на хората. Една такава тема е енергетиката и в частност - възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Много специалисти са отдали времето и знанията си в името на развитието и масовото въвеждане на този тип технологични решения. Именно заради това ние сме трябва да се вслушаме в тези хора, заслужили мястото си сред световната научна общност.
България разполага с огромен естествен потенциал за развитието на ВЕИ, равняващ се на над 100 гигавата само от фотоволтаици, от които в момента експлоатираме едва 1-2 гигавата. Проблемът с този тип енергия е, че тя може да бъде събирана само през определени часове на денонощието, което важи и за вятърната електроенергия. Или с други думи - ВЕИ са непостоянни, което води със себе си дефинитивното изискване да разполагаме и с ефективно съхранение на въпросната енергия. Така че решението се корени в комбинацията между ВЕИ и запазването на добитата електроенергия, което ще бъде ключът към декарбонизацията. По този начин ще имаме възможност както да изпълним европейските изисквания за намаляване на вредните емисии, така и да разполагаме с достатъчно евтина електроенергия, добита от собствени естествени източници.
Пуснати са в експлоатация 56 нови електрически автобуса и зарядни станции в транспортната схема на Бургас. 14 декември 2022 г. / БТА/Тодор Ставрев /ПБ/
В това отношение България има предимства пред много други страни. Едно от тях е, че разполагаме с най-голямата в региона помпено акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) при язовир Чаира, за която има проект да бъде дори значително разширена, включвайки още един водоем към нея. Други опции са съхранението на енергия със сгъстен въздух, чрез маховици и разбира се - батерийното съхранение, осъществявано до момента предимно с литиево-йонни батерии. Освен това България е и един от големите производители на оловно-киселинни акумулатори, при които теглото не е от съществено значение и съответно те представляват доста добра алтернатива. Този тип батерии позволяват над 98% рециклиране, докато за литиево-йонните все още няма наложена технология в световен мащаб.
Сериозен потенциал да се трансформира и адаптира към зелен добив на енергия има огромният комплекс „Марица-изток“. Теренът там е едно много обширно, благоприятно и слънчево място за добив на зелена енергия чрез разполагане на фотоволтаици. Предимство е също така че може да се използва вече съществуващата в комплекса инфраструктура, включително за производството и съхранението на зелен водород. Има също така разработен проект там да се направи и нов ПАВЕЦ, с подземен водоем.
Идеята за водородната икономика стартира още в началото на този век и засега сме съвсем в началото на дългия процес по масовото ѝ въвеждане. Ако положим достатъчно усилия ще можем да наложим водорода като основен енергоизточник докъм средата на века, а до края му - той ще има потенциала да стане източник на около 80% от цялата използвана електроенергия.
Технология SeaChange, разработена от UCLA, е настроена за демонстрация на шлеп в Сан Педро, Калифорния. Тази техника премахва въглеродния диоксид от морската вода и произвежда водород - зелено енергийно гориво. / сряда, 12 април 2023 г. /AP Photo/Ashley Landis
Защо именно водородът е избран за тази цел?
Първо, той съхранява енергия, без значение дали дневно или сезонно.
Второ, водородът е много удачна и търсена суровина за индустрията, както е при производството на амониеви торове, например.
И трето, той може да осигури секторна интеграция, тъй като се използва не само за гориво в транспорта и за суровина в индустрията, но и като енергиен носител за високотемпературни процеси – за топлина и електричество в домовете, осигурявайки автономност. Тоест той има потенциала да покрие цялата икономическа палитра, така както в момента я покриват изкопаемите горива.
Както всички знаем в дълбоките пластове на Черно море се съдържат огромни запаси от сероводород, от който ние бихме могли да произвеждаме водород за нуждите на индустрията и енергийния сектор. Вече съществува такава българска разработка на учени от БАН, доказваща ефективността на подобно начинание. За момента тя е на ниво демонстрация, но има перспективи да се превърне в технология от голям мащаб и така да разполагаме с още един суровинен източник, благодарение на който да сме енергийно независими. Разбира се, необходими са много големи капиталовложения за реализацията на тази идея, но ако се осъществи и вкара в експлоатация, те много бързо ще бъдат възвърнати.
Водородът е една перспективна и нова технология, която е необходимо да се развива съвместно между наука, бизнес и законодателна инициатива. С цел обединяването на тези три стълба в една нова водородна икономика, през 2018 г. е създадена Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия.
В ход е вече и проект, по който в „Марица-изток 2“ ще бъде инсталирана зарядна водородна станция от 3 мегавата.
Водород се произвежда чрез електролиза. По една инициатива в община Стара Загора с него след това се зареждат електробусите на градския транспорт, два камиона на една частна фирма и част от нощното осветление на града. По този начин там е изградена своеобразна водородна долина, където функционира една ефективна водородна екосистема.
За Старозагорския район се подготвят и нови проекти, отново с цел да се заменят въглищата в местните ТЕЦ-ове. В „Марица-изток“ има приблизително 240 квадратни километра площ, където могат да бъдат разположени соларни панели и отделно там може да се инсталира оборудване, с което да се произвеждат около 8 гигавата електроенергия и да се добиват 130 000 тона водород чрез електролиза. Половината от тази продукция е предвидена за износ, като Германия вече има готовност да внася водород оттам, а той може да бъде транспортиран през вече съществуващата газопреносна мрежа. Тази инициатива ще създаде 7500 нови работни места в района.
България има потенциала да развива всички вече съществуващи технологии за генериране и съхранение на енергия, както и да разработва нови. Това може да я направи водеща не само в района на Балканите, но и в цяла Европа. Необходимите за това ресурси са налични, а също така и известен интерес за инвестиране от страна на бизнеса, наред с публичните средства.
Данте Симонети, доцент в Катедрата по химическо и биомолекулярно инженерство на UCLA Samueli, държи малък модел на SeaChange технологията на пресконференция в Сан Педро. / сряда, 12 април 2023 г. AP Photo/Ashley Landis
С малко повече популяризиране на тези инициативи от страна на медиите и по-голяма подкрепа от страна на държавата, до десетина години България може да влезе в съвсем друг ритъм на енергийно развитие. Така можем да бъдем независими от световните пазари на енергия, с доминантност на възобновяемите енергоизточници и с масивно съхранение, което да ни осигури баланс и дори възможност да изнасяме електроенергия. Когато вече имаме евтина зелена енергия, това ще доведе със себе си и нови възможности за индустрията и икономиката.
Страната ни има невероятния шанс да разполага с гигантски потенциал от естествени способи за добив на енергия. Те са даденост, която притежаваме наготово и би било изключително несъобразително да не се възползваме от нея на максимум. Особено при положение, че науката в България вече има решенията за ВЕИ в страната. Ако искаме да добиваме, трябва просто да се консултираме с експертите и учените, които могат да поставят индустрията, домакинствата и бизнеса на съвсем други енергийни релси, така че дори да изнасяме електроенергия и да реализираме огромни печалби от това.