“Западът не е ваш съюзник”
Несигурността, която руската пропаганда експлоатира в Северна Македония
На 8 май 2024 г. Северна Македония избра нов президент и парламент, връщайки на власт ВМРО-ДПМНЕ, които не наричат публично страната с промененото ѝ по конституция име, записано в Преспанското споразумение с Гърция. Ако сега новите управляващи започнат да работят за отмяна на ключовия международен акт , това може да доведе до нови проблеми с Гърция, а съответно и с Европейския съюз (ЕС). Още на церемонията по встъпване в длъжност новоизбраният президент Гордана Силяновска-Давкова нарече държавата „Македония“, а не „Северна Македония“, което доведе до това гръцкият посланик в страната да напусне официалното събитие. ВМРО-ДПМНЕ бяха в основата на блокирането на промените в Конституцията на Република Северна Македония (РМС) и неизпълнението на поетите ангажименти, един от които е, че Европейската комисия нееднократно напомня българите да се впишат в македонската конституция като държавотворен народ.
Всичко това долива вода в мелницата на дезинформацията в Северна Македония. Наративите в югоизточната съседка на България често са фокусирани именно върху недоволството на македонците от това, че процесът по присъединяване към Европейския съюз отнема вече 20 години и още е далеч от приключване. През януари тази година министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи предупреди, че Русия се възползва от разочарованието на хората в страната, за да разпространява дезинформация за Запада и Европейския съюз. Това са познати методи на руската пропаганда, която се възползва от недоверието на хората в Европейския съюз, за да настройва гражданите срещу Запада. Тези способи не за пръв път се използват в Северна Македония.
Новоизбраният президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова присъства на церемонията по встъпване в длъжност в Скопие, Северна Македония. 12 май 2024 г. / REUTERS/Огнен Теофилофски
Етническите конфликти - поле за дезинформация
Когато през 2018 г. Северна Македония проведе референдум за конституционната промяна на името на страната, седмици наред в социалните мрежи се води кампания за бойкотиране на вота. Подстрекаваха се настроенията срещу Атина, която постави това условие, за да може Скопие да продължи интеграцията си в НАТО и ЕС. Макар движението за спиране на промяната на името на страната да не изглеждаше по някакъв начин провокирано от външни сили, експерти коментираха, че ролята на Русия в тази дезинформационна кампания е очевидна. Година по-рано доклад на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията доказа, че руски агенти активно са работили за отдалечаването на Скопие от НАТО и Европейския съюз. Македонските разузнавателни служби потвърдиха информацията, че Русия в продължение на години е използвала т.нар. “мека сила”, за да влияе на нагласите на македонците. През 2020 г Северна Македония одобри промяната на името и стана член на НАТО.
Усилията на Руската федерация да задържи държавите от Западните Балкани в своята орбита често са свързани с дезинформационни кампании и хибридни операции, които таргетират отношението на хората от бивша Югославия към НАТО и Европейския съюз. Освен тази цел, руските агенти преследват и две други важни направления в региона, пишат експертите от института Clingendael - да се наложи имиджът на Русия като велика сила и държавата да се възползва от Косовския въпрос за реализиране на собствените си външнополитически стремежи. Намесата на НАТО в югославския конфликт се използва често от Кремъл като оправдание за войната, която Русия води в Украйна, представяйки погрешно ситуацията в Косово като аналогична на тази в Украйна.
Етническото напрежение между народите в Западните Балкани се използва активно, за да се създава несигурност и нестабилност в района. Както в случая с Косово и Сърбия, така и в Северна Македония и Албания. Създаването на напрежение с Гърция и България обаче представлява ключово поле за разпространение на руската дезинформация, защото съчетава два наратива в един. Гърция и България, които вече са част от ЕС и НАТО, не само предявяват претенции към Северна Македония, които се представят като нечестни и злонамерени, но и отправените от тях искания към Скопие възпират възможностите на Македония да се присъедини към Евросъюза и до скоро, преди Преспанското споразумение - към отбранителния Алианс. Недоволството на македонците от това стана видимо и на изборите в началото на май, когато ВМРО-ДПМНЕ взе властта, обещавайки да не се съобразява с исканията на София и Атина.
Руският външен министър Сергей Лавров минава пред външния министър на Северна Македония Буяр Османи по време на среща на външните министри на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Скопие, Северна Македония, на 30 ноември 2023 г. / REUTERS/Огнен Теофилофски
Брюксел като злодей
След като Северна Македония стана част от Северноатлантическия алианс, дезинформационните наративи на руската пропаганда се фокусираха изключително върху Европейския съюз. Русия използва сходни методи, за да настройва срещу Брюксел и хората в държавите-членки на ЕС.
Дезинформационната кампания, свързана с храните в Европейския съюз, намира място и в македонските медии. В България, например, новината, че ЕС е одобрил използването на някои насекоми за производството на конкретни хранителни продукти се изопачи в сценария, че Брюксел ни “принуждава” да ядем насекоми. В Северна Македония се разпространява подобен наратив - че ако подкрепяш Европейския съюз, трябва да ядеш насекоми, за да не умреш. Освен използването на насекоми в храните, дезинформация се разпространява и за това, че всички продукти, които идват от Европейския съюз са генномодифицирани или че евтаназирането на животни в Хърватия поради болести е всъщност план на Запада да унищожи земеделието в района.
В други случаи напълно измислени твърдения по адрес на Северна Македония се приписват на високопоставени представители на Европейския съюз. Така например през април тази година изфабрикувано изказване на Урсула фон дер Лайен се разпространи активно в македонските социални мрежи. Според фалшивата информация, председателката на Европейската комисия казва, че “най-вероятно в близките 15 години присъединяване към ЕС няма да има”, но македонците “трябва да спазват договора с България”. Така отново се насажда недоволство едновременно към България и към Европейския съюз.
Това са само няколко примера за начина, по който руската пропаганда атакува Европейския съюз в Северна Македония, особено след началото на пълномащабната инвазия в Украйна през февруари 2022 г. В социалните мрежи и онлайн медии могат да бъдат открити атаки срещу европейски политици, срещу действията на целия Европейски съюз или на отделни държави от общността. Най-често те са представени като упадъчни, вредни и като заплаха за македонците, задавайки косвено въпроса: “Защо вие да сте част от тази общност?”. Всички тези информационни операции, заедно, с недоволството от проточването на процеса, оказват влияние върху отношението н македонците спрямо ЕС. През 2023 г. 60 на сто от македонците казват, че подкрепят присъединяване на страната към Европейския съюз, показва социологическо проучване. Това е най-ниският процент подкрепа за ЕС от началото на процеса по присъединяване към общността.
Привърженик на ВМРО-ДПМНЕ участва в протестите срещу френското предложение за решаване на спора с България. Протестите продължиха месец и половина. / 8 юли 2022 г., Скопие, Северна Македония / REUTERS/Огнен Теофилофски
Ролята на православната църква
Русия използва “традиционните християнски ценности”, на които тя се представя за защитник, в много свои дезинформационни кампании. Западът е представен като антагониста - “пропагандиращ” упадък, разврат и дори сатанизъм. Главна роля в поддържането и разпространението на тези конспирации играе и православната църква. Както в много други православни държави, така и в Северна Македония, руската пропаганда минава и през църквата. През 2023 г. Македонският президент Стево Пендаровски дори разкри, че представители от най-високите етажи на македонската православна църква са си сътрудничили с руските служби.
Наративите, които наблюдаваме и в България, както и в други държави от православния свят, за “промотирането” на хомосексуалността и опитите да се легализират еднополовите бракове, както например направи Гърция наскоро, се използват активно и в Северна Македония. Главната цел отново е една- да се демонстрира на хората, че Европейският съюз и Западът изповядват ценности, различни от техните, следователно присъединяването към ЕС би било нелогично. Тези дезинформационни послания внушават, че вместо това Западните Балкани, включително и Северна Македония, е по-добре да останат в орбитата на Русия.