В битка за полиса
Когато персийският владетел Ксеркс I напада Гърция, атиняните се обръщат към мъдростта на пророчицата от Делфи, която казва, че „Атина ще се спаси зад дървени стени“. Аргументите надделяват в полза на това и мнозина вярват, че предсказанието посочва храстите, които заобикалят Акропола. Темистокъл има свое тълкование: дървените стени, казва той, са не друго, а флотилията от кораби, която така устремено са строили през последните три години. Атиняните изоставят крепостта, качват се на корабите и така спасяват полиса.
Не искаме следващите редове да бъдат осмислени в патетиката, на която се наситихме през годините на политически блокаж, но е нужно да напомним за силата на аспекти от живота ни, които сме забравили. Полисът е много повече от град. В неговата същност са общността, принципите и хората, които го съставят. Гражданството, в неговия класически смисъл, е състояние на духа и не може да бъде ограничено от стени. Полисът съществува навсякъде, където има образовани, смирени и вярващи в демокрацията граждани.
POLIS е заявка, че е време българското гражданство, което се е скрило зад своите дървени стени, да даде отпор на онези тенденции, които причиняват загниване на важни граждански принципи и подронват вярата в основните институции. Твърде дълго обществото стои встрани от онези, които не просто искат да опожарят градовете, но и целят да премахнат крехките основни на демокрацията. Неглижирането на образованието, издигането на политици въз основа на популистки идеи, корупцията и подценяването на влиянието на социалните мрежи, създадоха пропаст в обществото, която се задълбочава с всеки изминал ден. Дискурсът не е дали и колко сме сгрешили някъде, а можем ли да поправим щетите.
Мисията на този журнал е да си припомним, че трябва да защитаваме „полиса“ с всички възможни средства. Разбира се, не е учудващо, че фокусът на първия брой е насочен към войната в Украйна. Конфликтът, предизвикан от две инвазии на Руската федерация в рамките на осем години, се случва в непосредствена близост до българските граници и зони на влияние. Хибридните действия на Москва и използването на широка пропагандна кампания, предвести нахлуването на военните сили. Същите способи, които познаваме от българската история: изкривяването на исторически процеси, инфилтрация на политически и военен елит, смачкването на общественото доверие, както в рамките на самата общност, така и обратно - от обществото в посока институциите, са прилагани и в Украйна много преди инвазията от февруари 2022 г. Войната в Украйна постави под натиск международното право, предизвика трусове в ООН, доведе до преосмисляне на стратегически концепции и най-вече - даде повод да се зададе въпросът дали светът се връща в периода на големите войни.
Трябва да припомним, че в продължение на близо десет години Руската федерация е окупирала части от Украйна. В периода след януари 2021 г., агресията придоби изражения на пълномащабна война, чийто последици се усещат в глобален размер. За първи път от дълго време, демократичният свят бе обединен от една обща идея и кауза – да подкрепи Украйна и народът й. Ролята на България в тази битка не е никак малка и тепърва ще се засилва, а подпомагането на украинската армия се осъзнава вече в по-широкия контекст на промените в сигурността на европейския континент.
Заемането на българската позиция в подкрепа на Украйна не е просто демократичен акт, но и патриотично действие в защита на над двеста хиляди души с българско самосъзнание в Одеска, Запорожка и Днепропетровска област. Към тях можем да добавим и още триста хиляди българи в Молдова, която е следваща в списъка на заплашени независими държави от агресивните действия на Руската федерация.
В следващите страници ще намерите гледните точки на автори, които са експерти в своята област. Всеки от включените текстове в настоящия първи брой е не само опит за своеобразно пророкуване на бъдещето на нашия „полис“, но и защита на евроатлантическия път на България.
Войната в Украйна даде поле за засилване на кресливия популизъм и насложените през годините исторически митове и легенди, които доктор Александър Стоянов развенчава в своята статия и ни дава знанията за историческия контекст на конфликта. Разказът бива допълнен с текста на експерта Мина Киркова за модерното изражение на този проблем – фалшивите новини и руската пропаганда, които формират общественото настроение в страната ни.
Радан Кънев е от малкото политици, които от години предупреждават за опасността надвиснала над България и ни разказва за променящата се роля на страната ни. Естествено продължение на този разговор, е текстът на Андрей Гюров от „Продължаваме Промяната“, партия, която успя въпреки целия натиск не само да подкрепи Украйна, но и да постави името на България на световната политическа карта след години недоверие от страна на евроатлантическите ни партньори.
Обществената среда се променя и доктор Димитър Ганев ясно показва трансформирането на тенденциите в месеците след втората инвазия на руската армия през февруари 2022 г. Десетилетията умишлено приравняване на културни и исторически симпатии с политика обаче ни водят до моралния въпрос кое е важното за България и европейския ни път - отговори, които търси Александър Карагеоргиев. В чисто човешки план българското общество ясно се обедини и подпомага украинските бежанци, които желаят да останат в страната ни и да се развиват тук.
Рисковете от тази промяна на политическата класа и общественото мнение в подкрепа на Украйна, са изключителни за България и анализаторът Тихомир Христов успява да ги представи ясно. Изследователката доктор Ася Методиева обръща внимание на друг проблем за националната ни сигурност – чуждите бойци във войната в Украйна и ролята на България и Балканите в тази тенденция.
POLIS първоначално е замислен като журнал за политика и сигурност. Това води след себе си отговорността за ясен и директен разговор за външната политика на България. Текстът на доцент Велизар Шаламанов за отбраната и устойчивостта на демокрацията, дава ясен отговор на въпроса как българската армия се адаптира към новата реалност. Доцент Георги Цветков отговаря на последващия от това въпрос – каква военна помощ може да окаже България на Украйна.
Съвкупността от тези текстове, обобщени от в едно издание ясно показва, че ролята на България като външна граница на ЕС и НАТО е изключително сериозна и важна, въпреки опитите на дадени групи да я минимализират. Нестабилността в региона тепърва се засилва и именно нашата страна ще е един от ключовите фактори, които ще трябва да отбраняват демократичния „полис“, от който сме част.